Curs valutar Alpha Bank

Pe aceasta pagina gasiti cursul valutar valabil astazi la Alpha Bank România.
Cursul de cumparare reprezinta cursul la care banca cumpara valuta. Cursul de vanzare reprezinta cursul la care banca vinde valuta.
  Valuta Cumparare Vanzare
  EUR - Euro 4.9710 5.1510
  USD - Dolar American 4.2461 4.4145
  GBP - Lira Sterlina 5.7532 6.0097
  CHF - Franc Elvetian 5.2774 5.4752

* Banca poate modifica cursul valutar imediat după ce acesta a fost preluat de catre noi. Înainte de a încheia o tranzacție de schimb valutar va rugam să verificați cursurile pe site-ul oficial (link curs valutar) sau la o sucursala a bancii.

Informatii despre Alpha Bank

Logo Alpha Bank

Alpha Bank Romania s-a numit initial Banca Bucuresti SA, fiind infiintata in 1993 de catre Alpha Bank GROUP impreuna cu Banca Europeana pentru Reconstructie si Dezvoltare. In anul 1994 si-a inceput activitatea iar la inceputul anului 2000 Banca Bucuresti SA a devenit Alpha Bank Romania pentru a sublinia apartenenta la Grup.


CEO: Sergiu Oprescu


https://www.linkedin.com/in/sergiu-oprescu-a6a5329/


Cod SWIFT: BUCUROBU

Sediu central:
Calea Dorobanti, nr. 237B, sector 1, Bucuresti

Contact:

Tel Verde: 08008 alpha (08008 25742)
Apeluri internationale: 021 455 99 99
Pentru asistenta si urgente carduri: 021 319 93 50, disponibil 24 de ore din 24.

https://www.alphabank.ro/contact



https://www.facebook.com/alphabankromania/


Mai multe resurse despre Alpha Bank România:

https://www.alphabank.ro/despre-noi/cine-suntem

https://ro.wikipedia.org/wiki/Alpha_Bank_România

Pe scurt
  • Leul continuă să câștige teren. Moneda Euro este cotată azi la 5,2222 lei. Cursul valutar anunțat de BNR

    Cursul valutar oficial, de referință, anunțat luni de BNR, a ajuns la 5,2222 lei, de la 5,2364 lei, curs înregistrat vineri.

  • Moody's: Căderea Guvernului crește riscurile pentru reducerea deficitului anul următor. Partidele din coaliție, în special PSD, au pierdut susținerea populației pentru măsurile de austeritate

    Căderea guvernului de coaliție condus de Ilie Bolojan crește riscurile pentru reducerea deficitului bugetar, în special pentru anul următor, potrivit agenției de evaluare financiară Moody's. Pentru anul acesta, Moody's estimează un deficit de 6,5% din PIB, peste ținta de 6,2% asumată de Guvern prin legea bugetului și prin acordul cu Comisia Europeană.