Mircea Ursache şi fratele lui Viorel Hrebenciuc intră în cursa pentru un loc în CA de la SIF Moldova

3 nov 2011 | Monica Juganaru, monica.juganaru@mediafax.ro

BUCUREŞTI (MEDIAFAX) - Mircea Ursache, fost preşedinte al AVAS, şi Laurenţiu Hrebenciuc, fratele deputatului PSD Viorel Hrebenciuc, au intrat în cursa pentru un loc în Consiliul de Administraţie al SIF Moldova (SIF2).

Ursache a fost preşedinte al Autorităţii pentru Valorificarea Activelor Statului (AVAS) şi preşedinte al Consiliului de Supraveghere al Fondului Proprietatea în perioada ianuarie-octombrie 2009. În prezent este preşedintele CA şi directorul World Trade Center Bucureşti (WTCB).

Laurenţiu Hrebenciuc este director adjunct la Eximbank Bacău.

Pentru aceeaşi poziţie mai concurează şi preşedintele CSSPP, Mircea Oancea, şi fost vicepreşedinte al CNVM, Paul Miclăuş.

Miclăuş este din iunie membru în Consiliu de Administraţie al Bursei de la Sibiu. Anterior, între 2005 şi 2010 el a fost vicepreşedinte al CNVM, iar între 2000 - 2005 a fost membru în Comisie.

În cursa pentru locul în CA de la SIF Moldova s-a mai înscris un alt fost vicepreşedinte CNVM, Mihail Ioan Mircea Radu. Acesta a ocupat funcţia de vicepreşedinte al Comisiei în perioada 1994 - 2000. În prezent, el este preşedintele şi directorul general al Centrului de Pregătire Financiară Millenium.

Alături de cei anumeraţi şi-au mai depus candidaturile Mihai Chişu, broker la IFB Finwest, şi Marin Şerban Valentin, şeful departamentului de tranzacţionare al UniCredit CA IB Securities.

Postul din Consiliul de Administraţie al SIF Moldova este vacant după revocarea lui Matei Alexandru, fost şef al SIF Moldova, din funcţia de administrator pentru prejudicierea SIF ca urmare a încheierii unor contracte în perioada în care a ocupat funcţia de director general.

Matei Alexandru a fost revocat la 24 septembrie de acţionarii SIF Moldova.

Candidaturile pentru locul rămas vacant în Consiliul de Administraţie al SIF Moldova pot fi depuse până vineri, ora 16:00.

Monica Juganaru, monica.juganaru@mediafax.ro